מתלבטים אודות רכישת רכב יד שניה לעומת רכב חדש ? כך תקבלו את ההחלטה

מחקרים מראים שישראלים רבים מדרגים את ריחו של רכב חדש כאחד הריחות הטובים והנעימים ביותר שיש. ואכן, לא פלא שאחד מאביזרי הרכב הפופולאריים ביותר הוא עץ הריח "רכב חדש". לא צריך להיות פסיכולוגים דגולים בכדי להבין, שלאפקט הריח הפעם נלוות גם עמדות ותחושות רגשיות, המקשרות את הרכב החדש עם תחושת הצלחה, יוקרה והשגיות. אולם מהם הפרמטרים הנדרשים לקבלת ההחלטה אודות רכישת רכב חדש או יד שניה ? האם כולם משוקללים באופן דומה, או שבשורה התחתונה – גודל הארנק הוא זה שקובע ?

 

רכב יד שניה לעומת רכב חדש – ההיבט הכלכלי

אין זה סוד שמכונית נחשבת לאחת ההשקעות הכלכליות הגרועות ביותר. מחירה הראשוני גבוה, היא אינה צוברת כל תשואה, ובמקרים רבים אף מאבדת מערכה במהירות, שלא לדבר על התשלומים החודשיים הגבוהים (הוצאות דלק, ביטוחים, רישיון רכב, תיקונים ועוד). זאת ועוד, ככל שהרכב חדש יותר, הרי שהוצאות הרישוי והביטוח שלו תהיינה גבוהות יותר, שלא לדבר על ירידת הערך – אובדן הערך בשנה הראשונה הוא כ-15%-20%, והוא ממשיך לרדת בהפרש קטן יותר משנה לשנה.

שיקול כלכלי נוסף בהשוואת כדאיות רכישת רכב חדש לעומת רכב יד שניה הוא מחיר התיקונים. עם זאת, במידה וגילו של הרכב המשומש אינו עולה על 3-4 שנים, ובוודאי כאשר הוא מצוי עדיין בתקופת אחריות היצרן, הרי שאין הבדל משמעותי מבחינה זו.

 

רכב יד שנייה לעומת רכב חדש – פרמטר הבטיחות

כמובן שעל מנת להחליט בין רכישת רכב חדש לבין רכישת רכב יד שנייה נדרש יותר מלהסתכל על הפן הכלכלי בלבד, ויש לבדוק גם פרמטרים נוספים. במכוניות חדשות קיימים בדרך כלל שיפורים טכנולוגיים בנושא הבטיחות, נכללים בה אביזרים מתקדמים יותר (כריות אויר בצדדים, עמידות השלדה) ותוכנות מחשב עדכניות יותר, שמטרתן לשמור על בטיחות המכונית והנוסעים בה. בנוסף, בעת רכישת מכונית חדשה אתם יכולים להיות בטוחים, כי לא נעשה כל שימוש באמצעי הבטיחות, וכי אין סיכוי שנשחקו עקב מצבי "כמעט תאונה".

 

רכב יד שניה לעומת רכב חדש – זיהום אויר

טרנד האקולוגיה כבר מזמן אינו שייך ל"ירוקים" בלבד, וכיום רבים מחפשים אמצעים להפחתת זיהום האוויר הגלובלי, שלא לדבר על בדיקות זיהום האוויר הנערכות במבחני הרישוי השנתיים. ככל שהרכב הוא חדש יותר, כך מותקנים בו אמצעים מתקדמים למניעת זיהום אויר. יש לזכור, כי גם דרישות משרד הרישוי בתחום זה מתעדכנות באופן תדיר (ולכיוון המחמיר), וכי רכישת רכב חדש בעל אמצעים מתקדמים לחיסכון בזיהום אויר, תקנה לכם הטבה בצורת מס קניה מופחת על הרכב.

 

ומה בנוגע לעיצוב ואבזור ?

הפעם זה כבר תלוי בדגם, ובבואכם לבחור בין רכב חדש ורכב יד שניה יהיה עליכם לחקור ולבדוק מהם השינויים והשיפורים שהוכנסו ברכב בשנים האחרונות. ככל שהרכב השתנה פחות, כך שווה יותר לרכוש אותו מיד שניה. במידה ועיצובו השתנה מהותית, במידה ונוסף לו אבזור מפנק – הכף נוטה יותר לכיוון הרכב החדש.

 

רכב יד שניה לעומת רכב חדש – אמינות

כשרוכשים רכב חדש לעולם אין לדעת מה באמת עבר עליו. נכון, מכון הבדיקות ייתן לכם תמונה לא רעה על מצב הרכב, אולם עדיין קיימים איומים בדמות זיוף מד הקילומטרים, טיפולים שלא התקיימו במועדם, נסיעות בדרכים משובשות (אופייני מאוד לרכבי ליסינג ששימשו עובדי חברות), שלא לדבר על זיופים מהותיים יותר. רכישת רכב חדש מקנה לא רק את האפשרות להוריד לבד את הניילונים, כי אם גם את הביטחון כי הרכב מגיע אליכם חדש, נקי מאירועים היסטוריים, שלא לדבר על אחריות היבואן הנכללת ברכישה (3-5 שנים).

 

ומה לגבי תהליך הקניה של רכב חדש לעומת רכב יד שניה ?

ברכישת רכב חדש כל שיהיה עליכם לעשות הוא להיכנס לסוכנות ולומר "את זה". רכישת רכב יד שניה לעומת זאת, תגזול מכם יותר משאבי זמן וכיתות רגליים – בין חברות ליסינג, בין אנשים פרטיים, בין מכוני בדיקה ובין שיחות טלפון – וחוזר חלילה. אם אתם אנשים הנהנים מתהליך החיפוש – מצוין. אם הזמן שלכם יקר לכם, ואתם רואים בכל נושא חיפוש רכב יד שניה טרחה גדולה – הרי שאתם במקום קצת פחות טוב מהבחינה הזו.

 

לסיכום, היתרון של רכישת רכב יד שניה הוא משמעותי רק בפן הכלכלי, כשבכל שאר השיקולים מנצח הרכב החדש. עם זאת, לא כל הפרמטרים שצוינו לעיל משוקללים באופן דומה, וסביר להניח כי בסופו של דבר סכום הכסף הפנוי לרכישת הרכב הוא זה שיקבע.

כמו כן, בל נשכח לדבר שוב על הפן הפסיכולוגי של רכישת רכב חדש, העומד בגאון אל מול הפן הכלכלי של פעולה זו. כן הפן הפסיכולוגי של האפשרות לבחור את הצבע ואת רמת האבזור, שלא לדבר על התחושה שתתערבל לכם בגוף בפעם הראשונה שתסובבו את מפתח ההתנעה. רכישת רכב יד שניה היא אולי החלטה כלכלית נכונה יותר, אבל מהפן הפסיכולוגי – זה בוודאי לא זה. לא אותו הריח....


ventolin 4mg click acyclovir
clobetasol 0.05% cialis ventolin 4mg
coupons prescriptions go free prescription discount cards
:שתף ב
ביטוח רכב
לקבלת הצעות והשוואת מחירים בביטוח רכב נא מלא/י את הפרטים הבאים:
פרטי בעל הפוליסה (כפי שמופיע ברשיון הרכב):
שם פרטי:
שם משפחה:
מאפייני הנהגים:
גיל הנהג העיקרי ברכב:
(גיל משמעו, גיל ביום ההולדת האחרון)
מספר תביעות ב - 3 השנים האחרונות:
תאריך תחילת הביטוח המבוקש:
פרטי הרכב:
סוג הרכב:
דגם הרכב:
שנת ייצור הרכב:
מאפייני הנהגים:
מספר טלפון (כולל קידומת):
מספר טלפון (כולל קידומת):
אימייל:
הערות:
הנני מאשר/ת שקראתי את תנאי השימוש באתר ואני מסכים לאמור בו כולל אופן קבלת דיוורים מהאתר כאמור בתנאי השימוש.